NX1117CE20Z,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NX1117CE20Z,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2V 1A SOT223
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
NX1117CE
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PSRR :
67dB (120Hz)
Current - Output :
1A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2V
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
20V
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Number of Regulators :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA
Output Configuration :
Positive
Datasheets
NX1117CE20Z,115
NXP Semiconductors NX1117CE20Z,115
Voltage Regulators - Linear NXP Semiconductors NX1117CE20Z,115 Overview
With a steadfast commitment to quality, NXP Semiconductors has crafted the NX1117CE20Z,115 to deliver a stable 2V output with a maximum current rating of 1A. Encapsulated in the space-efficient SOT223 package, this regulator ensures seamless integration into diverse circuit designs, optimizing space utilization without compromising on functionality.
NX1117CE20Z,115 Features
  • Stable 2V output voltage
  • Maximum current rating of 1A