NTST30100CTH
Mfr.Part #
NTST30100CTH
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE SCHOTTKY
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 15A
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Datasheets
NTST30100CTH
onsemi NTST30100CTH
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C TO-220-3 Through Hole