NTSJ30U100CTG
Mfr.Part #
NTSJ30U100CTG
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Element Configuration :
Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Length :
10.3mm
Factory Lead Time :
2 Weeks
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Lead Free :
Lead Free
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Height :
8.2mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
675μA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 15A
Contact Plating :
Tin
Average Rectified Current :
15A
Forward Current :
30A
Published :
Width :
4.7mm
Number of Terminations :
3
Max Surge Current :
60A
Forward Voltage :
800mV
Halogen Free :
Halogen Free
Pbfree Code :
yes
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
160A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Peak Reverse Current :
675μA
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Diode Type :
Schottky
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Datasheets
NTSJ30U100CTG
onsemi NTSJ30U100CTG
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack Through Hole
NTSJ30U100CTG Overview
As long as the forward voltage is set to 800mV, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 60A.As long as the forward voltage is set to 30A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 675μA on devices like this one.
NTSJ30U100CTG Features
800mV forward voltage
a peak voltage of 675μA
a reverse voltage peak of 675μA
NTSJ30U100CTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor
NTSJ30U100CTG applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23