NSVRB751S40T5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSVRB751S40T5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
SS 30V SHTKY SOD523
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature (Max) :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
30mA DC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
22 Weeks
Output Current-Max :
0.03A
Terminal Form :
Flat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370mV @ 1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
0.2W
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 30V
Diode Type :
Schottky
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 1V 1MHz
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Datasheets
NSVRB751S40T5G
onsemi NSVRB751S40T5G
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 370mV @ 1mA -55°C~125°C 500nA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
NSVRB751S40T5G Overview
Output current is maximal at 0.03A.
NSVRB751S40T5G Features
0.03A is the maximum value