NSVBAV70TT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSVBAV70TT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-75, SOT-416
Datasheet
Download
Description
100 V DUAL COMMON CATHODE SWITCH
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
2
JESD-609 Code :
e3
Output Current-Max :
0.1A
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Number of Pins :
3
Base Part Number :
BAV70T
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
200mA
Pin Count :
3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
0.225W
Halogen Free :
Halogen Free
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Element Configuration :
Common Cathode
Diode Type :
Standard
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Terminations :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Series :
Automotive, AEC-Q101
Peak Reverse Current :
5μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Terminal Position :
Dual
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Package / Case :
SC-75, SOT-416
Max Operating Temperature :
150°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 100V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Average Rectified Current :
200mA
Reverse Recovery Time :
6 ns
Current - Average Rectified (Io) :
100mA DC
Datasheets
NSVBAV70TT1G
onsemi NSVBAV70TT1G
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~150°C 200mA 70V-DC 2-Element SC-75, SOT-416 Surface Mount
NSVBAV70TT1G Overview
Array is capable of supporting a maximum output voltage of 0.1A.When the forward voltage is set to 200mA, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 5μA.
NSVBAV70TT1G Features
a maximum output voltage of 0.1A