NSHR-11V-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSHR-11V-S
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 11POS 1.00MM
Stock
185
In Stock :
185
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Series :
NSH
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch :
0.039 1.00mm
MIL Conformance :
No
Contact Termination :
Crimp
Color :
Natural
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
TIN OVER COPPER
Contact Type :
Female Socket
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Published :
2013
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
NSHR-11V-S
JST NSHR-11V-S
1 Rows Receptacle Bulk Natural 11 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp NSH
NSHR-11V-S Overview
NSHR-11V-S Features
NSH series
NSHR-11V-S Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
NSHR-11V-S Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM