NSCSGNN015PAUNV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSCSGNN015PAUNV
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
4-SIP, Side Port
Datasheet
Download
Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Pressure Type :
Absolute
Applications :
Board Mount
Voltage - Supply :
1.5V~12V
Number of Pins :
4
Series :
TruStability® NSC
Output :
0 mV ~ 75 mV (5V)
Maximum Pressure :
30PSI (206.84kPa)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Pressure :
15PSI (103.42kPa)
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Port Style :
Barbed
Port Size :
Male - 0.19 4.78mm Tube
Accuracy :
±0.25%
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,STRAIN GUAGE
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
4-SIP, Side Port
Datasheets
NSCSGNN015PAUNV
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions NSCSGNN015PAUNV from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Output:0 mV ~ 75 mV (5V), Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:4-SIP, Side Port, NSCSGNN015PAUNV pinout, NSCSGNN015PAUNV datasheet PDF, NSCSGNN015PAUNV amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions NSCSGNN015PAUNV ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions NSCSGNN015PAUNV
TruStability® NSC Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~85°C 15PSI (103.42kPa) Barbed ±0.25% 0 mV ~ 75 mV (5V) 1.5V~12V
NSCSGNN015PAUNV Overview
As a convenience, this transducer is included in 4-SIP, Side Port. Temperature should be set at -40°C~85°C on transducers in order for them to work reliably. Obtaining a 1.5V~12V supply voltage is not a problem for the transducers. To ensure proper operation of the transducers, it is necessary to connect the 4 pins.
NSCSGNN015PAUNV Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 4-SIP, Side Port
Operating Temperature: -40°C~85°C
4 Pins
TruStability® NSC series
Operating Pressure: 15PSI (103.42kPa)
Operating Supply Voltage: 5V