NS12575T470MN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NS12575T470MN
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 2.95A 61.8MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Tolerance :
20%
Max DC Current :
3.76A
Halogen Free :
Halogen Free
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package / Case :
Nonstandard
RMS Current (Irms) :
2.95A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
61.8mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
6.5MHz
Height Seated (Max) :
0.309 7.85mm
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Shielding :
Shielded
Depth :
12.8mm
Series :
NS
Test Frequency :
100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height :
7.5mm
Construction :
Chip
Inductance :
47μH
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
2.95A
Type :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Case/Size Code :
Datasheets
NS12575T470MN
TAIYO YUDEN NS12575T470MN
NS12575T470MN datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD