NS0200C0001AG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NS0200C0001AG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
NS- 5.75 -2P BLACK + RED BODY WH
Stock
292
In Stock :
292
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
White
Series :
NS
Plug Wire Entry :
180°
Voltage - UL :
150V
Contact Mating Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge or Range - AWG :
18-22 AWG
Number of Positions :
2 (Mate), 4 (Input)
Type :
Plug for Unshrouded Header
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
7A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.079 2.00mm
Positions Per Level :
2 (Mate), 4 (Input)
Insulation Height :
0.492 12.50mm
Wire Strip Length :
5-6mm
Number of Levels :
1
Datasheets
NS0200C0001AG
Amphenol Anytek NS0200C0001AG
Bulk 0.079 2.00mm White 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header NS Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Phosphor Bronze
NS0200C0001AG Overview
NS0200C0001AG Features
NS series
NS0200C0001AG Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
NS0200C0001AG Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM