NRVBS4201T3G
Mfr.Part #
NRVBS4201T3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
4A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
2
Element Configuration :
Single
Application :
ULTRA FAST RECOVERY POWER
HTS Code :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Surface Mount :
yes
Pin Count :
ROHS3 Compliant
Forward Voltage :
800mV
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Published :
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Schottky
Reference Standard :
AEC-Q101
Output Current-Max :
4A
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 200V
Number of Phases :
1
Halogen Free :
Halogen Free
Peak Reverse Current :
350nA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Number of Elements :
1
Number of Pins :
Average Rectified Current :
4A
Terminal Form :
J BEND
Reverse Recovery Time :
35 ns
Pbfree Code :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860mV @ 4A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Base Part Number :
MBRS4201
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
NRVBS4201T3G
onsemi NRVBS4201T3G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 860mV @ 4A -55°C~150°C 1mA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AB, SMC Surface Mount
NRVBS4201T3G Overview
In this device, there is an average rectified current of 4A volts.Forward current may not exceed 4A.Output current is maximal at 4A.As the data chart indicates, the peak reverse is 350nA.
NRVBS4201T3G Features
an average rectified current of 4A volts
4A is the maximum value