NRVBA2H100T3G
Mfr.Part #
NRVBA2H100T3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SMA
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
J BEND
Halogen Free :
Halogen Free
Max Operating Temperature :
175°C
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Average Rectified Current :
2A
Forward Current :
2A
Reverse Voltage (DC) :
100V
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
130A
Weight :
105.998867mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Package / Case :
SMA
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Reference Standard :
AEC-Q101
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
Application :
Power
HTS Code :
Number of Phases :
1
Contact Plating :
Tin
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
130A
ECCN Code :
EAR99
Output Current-Max :
2A
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Forward Voltage :
790mV
Tape and Reel (TR)
Peak Reverse Current :
1.5mA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Datasheets
NRVBA2H100T3G
onsemi NRVBA2H100T3G
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination Tape & Reel (TR) SMA
NRVBA2H100T3G Overview
There is an average rectified current of 2A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 2A.In terms of output current, 2A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 1.5mA, as indicated by the data chart.
NRVBA2H100T3G Features
an average rectified current of 2A volts
2A is the maximum value
the peak reverse is 1.5mA