NRVB2H100SFT3G
Mfr.Part #
NRVB2H100SFT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123FL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Published :
Average Rectified Current :
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 2A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
50A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 18 hours ago)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Peak Reverse Current :
40μA
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
1 (Unlimited)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
Package / Case :
SOD-123F
Base Part Number :
MBR2H100
Max Reverse Leakage Current :
4μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 100V
Application :
Power
Pin Count :
2
Number of Phases :
yes
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
Forward Current :
2A
Output Current-Max :
2A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Reference Standard :
AEC-Q101
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Number of Pins :
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diode Type :
Schottky
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Surge Current :
50A
Datasheets
NRVB2H100SFT3G
onsemi NRVB2H100SFT3G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 840mV @ 2A -65°C~175°C 40μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
NRVB2H100SFT3G Overview
Reverse leakage current from this device is 4μA volts at its maximum.For this device, the average rectified current is 2A volts.In this case, forward current can reach 2A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 50A.2A represents the maximum output current.Based on the data chart, the peak reverse is 40μA.
NRVB2H100SFT3G Features
a maximal reverse leakage current of 4μA volts
an average rectified current of 2A volts
2A is the maximum value