NRH2410T1R5MN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRH2410T1R5MN
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 1.16A 132MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
NR, H Type
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Test Frequency :
0.1MHz
DC Resistance (DCR) :
132mOhm Max
Number of Terminations :
2
Rated Current-Max :
1.16A
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
1.5μH
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Current Rating (Amps) :
1.16A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
94MHz
Current - Saturation :
1.55A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.094Lx0.094W 2.40mmx2.40mm
Datasheets
NRH2410T1R5MN
TAIYO YUDEN NRH2410T1R5MN
NRH2410T1R5MNV datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD