NRG4026T1R2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRG4026T1R2N
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 2.3A 30 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Depth :
4.2mm
Series :
NR, G Type
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±30%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
1.2μH
Inductance Tolerance :
30%
Mount :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
2.3A
Height Seated (Max) :
0.102 2.60mm
Height :
2.6mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Shielded
Case/Size Code :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Test Frequency :
100kHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-25°C~120°C
DC Resistance (DCR) :
30mOhm
Current Rating :
2.3A
Published :
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
3.1A
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
HTS Code :
Datasheets
NRG4026T1R2N
TAIYO YUDEN NRG4026T1R2N
NRG4026T1R2N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD