NRF24LU1P-F32Q32-T
Mfr.Part #
NRF24LU1P-F32Q32-T
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Description
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 32VFQFN
Packaging :
Tray
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Frequency :
2.4GHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Interface :
SPI, UART, USB
Voltage - Supply :
4V~5.25V
Number of Pins :
32
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Serial Interfaces :
SPI, UART, USB
ECCN Code :
EAR99
Published :
Current - Transmitting :
11.1mA
Power - Output :
0dBm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Memory Size :
32kB Flash 2kB SRAM
GPIO :
6
Depth :
5mm
Current - Receiving :
12.9mA~13.3mA
Length :
5mm
Datasheets
NRF24LU1P-F32Q32-T
Nordic Semiconductor NRF24LU1P-F32Q32-T
TxRx + MCU 2.4GHz 4V~5.25V SPI, UART, USB 2Mbps 12.9mA~13.3mA - Receiving 11.1mA - Transmitting GFSK 32kB Flash 2kB SRAM 6 32-VFQFN Exposed Pad
NRF24LU1P-F32Q32-T Overview
In order to save board space, RF transceiver IC uses the 32-VFQFN Exposed Pad package. The RF transceiver's mounting method is Surface Mount.As a TxRx + MCU, it has high efficiency and reliability.The transceiver RF' packaging Tray provides high reliability.transceiver RF circuit boards with 32 pins are designed.In this RF transceiver, the frequency is 2.4GHz.
NRF24LU1P-F32Q32-T Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
32 pins