NRF24LE1-O17Q48-R
Mfr.Part #
NRF24LE1-O17Q48-R
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 48VFQFN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Rate (Max) :
2Mbps
Terminal Pitch :
0.5mm
Frequency :
2.4GHz
Length :
7mm
0dBm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
7mm
Operating Supply Voltage :
3.6V
Memory Size :
16kB OTP 1kB SRAM
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Terminal Form :
NO LEAD
Interface :
I2C, SPI, UART
Number of Terminations :
48
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-30 Code :
S-XQCC-N48
Voltage - Supply :
1.9V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Current - Receiving :
12.4mA~13.3mA
Supply Voltage :
3V
Terminal Position :
QUAD
Serial Interfaces :
I2C, SPI, UART
Published :
Surface Mount :
yes
Current - Transmitting :
6.8mA~11.1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.95mm
GPIO :
32
Datasheets
NRF24LE1-O17Q48-R
Nordic Semiconductor NRF24LE1-O17Q48-R
TxRx + MCU 2.4GHz 1.9V~3.6V I2C, SPI, UART 2Mbps 12.4mA~13.3mA - Receiving 6.8mA~11.1mA - Transmitting GFSK 16kB OTP 1kB SRAM 32 48-VFQFN Exposed Pad
NRF24LE1-O17Q48-R Overview
There is a 48-VFQFN Exposed Pad package on the board that RF transceiver IC is used to save space. RF transceiver's mounting is done according to the Surface Mount method.With transceiver RF's high efficiency and reliable performance, it emerges as a TxRx + MCU.A high level of reliability is provided by using an advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).In the 2.4GHz frequency range, RF transceiver operates .