NRF24LE1-O17Q24-R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRF24LE1-O17Q24-R7
Manufacturer
Nordic Semiconductor
Package / Case
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 24VFQFN
Manufacturer :
Nordic Semiconductor
Product Category :
RF Transceiver ICs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
2.4GHz
Data Rate (Max) :
2Mbps
Current - Receiving :
12.4mA~13.3mA
Modulation :
GFSK
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
TxRx + MCU
JESD-30 Code :
S-XQCC-N24
Interface :
I2C, SPI, UART
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
24
Voltage - Supply :
1.9V~3.6V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
16kB OTP 1kB SRAM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power - Output :
0dBm
Current - Transmitting :
6.8mA~11.1mA
Length :
4mm
GPIO :
7
Published :
Width :
4mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Sensitivity (dBm) :
-94 dBm
Operating Supply Voltage :
3.6V
Height Seated (Max) :
0.95mm
Serial Interfaces :
I2C, SPI, UART
Nordic Semiconductor NRF24LE1-O17Q24-R7
TxRx + MCU 2.4GHz 1.9V~3.6V I2C, SPI, UART 2Mbps 12.4mA~13.3mA - Receiving 6.8mA~11.1mA - Transmitting GFSK 16kB OTP 1kB SRAM 7 24-VFQFN Exposed Pad
NRF24LE1-O17Q24-R7 Overview
The 24-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.Initially, it emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and a high degree of reliability.In order to provide high reliability, advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used.This system operates at 2.4GHz frequency.