NREC019SABN-RC
Mfr.Part #
NREC019SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Terminal Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Finish - Mating :
Tin
Length - Termination :
0.23 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Black
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
19
Published :
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
NREC019SABN-RC
Sullins Connector Solutions NREC019SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 19-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height