NPC-1220-050A-3-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPC-1220-050A-3-S
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Package / Case
8-DIP Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRES 50PSIA 0-50MV DIP
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.1%
Output :
0 mV ~ 50 mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
PCB
Port Style :
Barbless
Lead Free :
Contains Lead
Port Size :
Male - 0.12 3.04mm Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
NPC-1220
Feature :
Temperature Compensated
Termination Style :
PC Pin
Pressure Type :
Absolute
Maximum Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
8-DIP Module
Operating Pressure :
50PSI (344.74kPa)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Applications :
Board Mount
Datasheets
NPC-1220-050A-3-S
Introducing Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPC-1220-050A-3-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0 mV ~ 50 mV, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-DIP Module, NPC-1220-050A-3-S pinout, NPC-1220-050A-3-S datasheet PDF, NPC-1220-050A-3-S amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPC-1220-050A-3-S ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol NovaSensor NPC-1220-050A-3-S
NPC-1220 Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 50PSI (344.74kPa) Barbless ±0.1% 0 mV ~ 50 mV Temperature Compensated
NPC-1220-050A-3-S Overview
NPC-1220-050A-3-S Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-DIP Module
Operating Temperature: -40°C~125°C