NPC-1210-10WG/D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPC-1210-10WG/D
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Package / Case
8-DIP Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Port Size :
Male - 0.13 3.23mm Tube Dual
Series :
NPC-1210
Port Style :
Barbless
Applications :
Board Mount
Feature :
Temperature Compensated
Accuracy :
±0.5%
Maximum Pressure :
5PSI (34.47kPa)
Package / Case :
8-DIP Module
Operating Pressure :
0.36PSI (2.49kPa)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pressure Type :
Differential
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output :
0 mV ~ 50 mV
Termination Style :
PC Pin
Output Type :
Wheatstone Bridge
Datasheets
NPC-1210-10WG/D
Introducing Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPC-1210-10WG/D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP Module, Operating Temperature:-40°C~125°C, Output:0 mV ~ 50 mV, NPC-1210-10WG/D pinout, NPC-1210-10WG/D datasheet PDF, NPC-1210-10WG/D amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPC-1210-10WG/D ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol NovaSensor NPC-1210-10WG/D
NPC-1210 Series Differential Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 0.36PSI (2.49kPa) Barbless ±0.5% 0 mV ~ 50 mV Temperature Compensated
NPC-1210-10WG/D Overview
NPC-1210-10WG/D Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-DIP Module
Operating Temperature: -40°C~125°C