NLX2G32BMX1TCG
Mfr.Part #
NLX2G32BMX1TCG
Package / Case
8-XFLGA
Description
IC GATE OR 2CH 2-INP 8ULLGA
Number of Pins :
8
Propagation Delay :
3.7 ns
Pin Count :
8
Logic Type :
OR Gate
Supply Voltage :
1.8V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Part Number :
NLX2G32
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
Terminal Pitch :
0.4mm
Logic Function :
OR
Published :
Height Seated (Max) :
0.4mm
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Number of Functions :
2
Number of Outputs :
1
Number of Gates :
2
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-XFLGA
Family :
2G
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
3.7ns @ 5V, 50pF