NLP65-9624J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NLP65-9624J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Number of Pins :
9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Depth :
76.2mm
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
ITE (Commercial)
Output Power :
65W
Max Power Dissipation :
60W
Nominal Output Voltage :
24V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
1
Height :
32mm
Max Output Power :
65W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Input Voltage :
264V
Published :
Voltage - Isolation :
3kV
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.26 H 127.0mmx76.2mmx32.0mm
Approval Agency :
CE
Max Output Current :
2.7A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output 1 :
2.7A
Input Voltage-Nom :
120V
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Voltage - Input :
85V~264VAC
Mounting Type :
Chassis Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
60W 70W Forced Air
Output Current :
2.7A
Weight :
283.49526g
Trim/Adjustable Output :
No
Efficiency :
72%
Min Input Voltage :
85V
Feature :
DC Input Capable, Universal Input
Terminal Form :
PIN/PEG
Minimum Load Required :
yes
Number of Terminations :
8
Output Voltage :
24V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Series :
NLP65 (75W)