NLP65-9620J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NLP65-9620J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 60W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Max Power Dissipation :
60W
Depth :
76.2mm
Voltage - Input :
85V~264VAC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Approval Agency :
CE
Series :
NLP65 (75W)
Efficiency :
72%
Terminal Form :
PIN/PEG
Input Voltage-Nom :
120V
Type :
Open Frame
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 2 :
24V
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.26 H 127.0mmx76.2mmx32.0mm
Qualification Status :
Not Qualified
Feature :
DC Input Capable, Universal Input
Height :
32.004mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Current :
9.1A
Operating Temperature :
0°C~70°C
Weight :
283.49526g
Mount :
Chassis Mount, Screw
Output Voltage :
5V
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Minimum Load Required :
yes
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output 2 :
2A
Number of Outputs :
2
Current - Output (Max) :
7A 2A
Max Output Current :
2A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
No
Voltage - Output 1 :
5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Power :
65W
Max Output Power :
65W
Number of Terminations :
8
Number of Pins :
8
Published :
Power (Watts) :
60W 70W Forced Air
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Output 1 :
7A
Datasheets
NLP65-9620J
Artesyn Embedded Power NLP65-9620J
The Artesyn NLP65-9620J is a high-performance AC/DC converter designed to provide reliable and efficient power conversion. This converter is capable of delivering up to 60W of output power with a 5V to 24V input voltage range. It features a wide operating temperature range of -40°C to +85°C, making it suitable for a variety of applications. The NLP65-9620J also features a high efficiency of up to 94%, low ripple and noise, and a low standby power consumption of less than 0.5W.
Features of the Artesyn NLP65-9620J include:
• 5V to 24V input voltage range
• 60W output power
• High efficiency of up to 94%
• Low ripple and noise
• Low standby power consumption of less than 0.5W
• Wide operating temperature range of -40°C to +85°C