NLP40-7612J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NLP40-7612J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Type :
Open Frame
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
12V
Power (Watts) :
40W 50W Forced Air
Current - Output 1 :
3.3A
Feature :
DC Input Capable, Universal Input
Min Operating Temperature :
0°C
Output Power :
40W
Efficiency :
75%
Power Rating :
40W
Operating Temperature :
0°C~70°C
Max Output Current :
3.3A
Applications :
ITE (Commercial)
Max Input Voltage :
264V
Depth :
63.5mm
Number of Pins :
9
Height :
29.21mm
Max Power Dissipation :
40W
Output Current :
3.3A
Max Operating Temperature :
70°C
Published :
2005
REACH SVHC :
Unknown
Minimum Load Required :
No
Length :
107.95mm
Width :
63.5mm
Nominal Output Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
NLP40 (50W)
Max Supply Voltage :
264V
Current - Output (Max) :
3.3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Screw
Frequency :
440Hz
Min Supply Voltage :
90V
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Isolation :
3kV
Weight :
199.580643g
Max Frequency :
440Hz
Voltage - Input :
90V~264VAC
Size / Dimension :
4.25Lx2.50W x 1.15 H 108.0mmx63.5mmx29.2mm
Voltage - Output 1 :
12V
Approval Agency :
CB, CE, CCC, cURus, TUV
Max Output Power :
50W
Min Input Voltage :
90V