NKN400FR-73-2R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN400FR-73-2R3
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.3 OHM 1% 4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Series :
NKN
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Max Power Dissipation :
4W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
2.3Ohm
Tolerance :
±1%
Composition :
Wirewound
Datasheets
NKN400FR-73-2R3
YAGEO NKN400FR-73-2R3
2.3Ohm, Wirewound,