NKN3WSFR-73-2R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN3WSFR-73-2R7
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
NKN
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Tolerance :
±1%
Published :
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Resistance :
2.7Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.209Diax0.610L 5.30mmx15.50mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
NKN3WSFR-73-2R7
YAGEO NKN3WSFR-73-2R7
2.7Ohm, Wirewound,