NKN100JR-73-0R27
Mfr.Part #
NKN100JR-73-0R27
Description
RES 0.27 OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.8 mm
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Cylindrical
Series :
NKN
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Resistance :
270mOhm
Lead Length :
35mm
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.189Diax0.453L 4.80mmx11.50mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Datasheets
NKN100JR-73-0R27
YAGEO NKN100JR-73-0R27
FIXED RESISTOR, 270mOhm, Wirewound,