NK16A0500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NK16A0500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 16POS TOP ENT 7.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Pitch :
0.295 7.50mm
Series :
NK
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Positions Per Level :
16
Color :
Green
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Gauge :
8-24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mating Orientation :
Vertical with Board
Datasheets
NK16A0500000G
0.295 7.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 8-24 AWG NK