NK-2G2-031-135-TH00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NK-2G2-031-135-TH00
Manufacturer
AirBorn
Description
NANO D CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
MIL Conformance :
No
Voltage Rating (AC) :
300 V
Body/Shell Style :
PLUG
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
15 mm
Operating Temperature :
Contact Plating :
Tin
Flange Feature :
Housing/Shell (0-80)
Wire Gauge :
Height - Seated (Max) :
10.9982 mm
Empty Shell :
No
Capacitance :
10 nF
Series :
NK
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
Max Operating Temperature :
105 °C
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Shell Finish :
Nickel
Mounting Style :
Board Mount
Contact Finish Termination :
TIN LEAD
Radiation Hardening :
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
IEC Conformance :
Current Rating :
1 A
Total Number of Contacts :
31
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Pbfree Code :
RoHS :
Compliant
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Type, Nano-D
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e0
Contact Finish :
Gold
Features :
Package :
Bag
Number of Rows :
2 Row
Shell Size, Connector Layout :
0.025 Pitch x 0.025 Row to Row
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Reach Compliance Code :
Compliant
Mixed Contacts :
Dielectric :
PP
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Termination :
Radial
Number of Positions :
31 Position
Width :
5.0038 mm
Product :
Connectors
Dielectric Material :
PP
Voltage Rating :
250 V
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Termination Style :
Through Hole
Tradename :
N
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Tolerance :
10 %
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
Pin (Male)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Color :
Length :
12.4968 mm
Product Category :
Pitch :
0.635 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Mounting Angle :
Straight
Termination Type :
Solder
Insulation Resistance :
5000 MOhms
Contact Type :
Signal
Datasheets
NK-2G2-031-135-TH00
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn NK-2G2-031-135-TH00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), NK-2G2-031-135-TH00 pinout, NK-2G2-031-135-TH00 datasheet PDF, NK-2G2-031-135-TH00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn NK-2G2-031-135-TH00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP