NK-2F2-015-435-TH00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NK-2F2-015-435-TH00
Manufacturer
AirBorn
Description
NANO D CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Bag
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Shell Finish :
Nickel
DIN Conformance :
No
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Form :
Current Rating :
1 A
Empty Shell :
No
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Style :
Board Mount
Current Rating (Amps) :
Shell Size, Connector Layout :
0.025 Pitch x 0.025 Row to Row
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Series :
NK
MIL Conformance :
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS :
N
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
2 Row
Product :
Connectors
Termination Style :
Through Hole
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Type, Nano-D
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
5000 MOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Pitch :
0.635 mm
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Voltage Rating :
83 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Color :
Features :
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
15 Position
Wire Gauge :
Product Category :
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Filter Feature :
IEC Conformance :
Material Flammability Rating :
Pbfree Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Flange Feature :
Housing/Shell (0-80)
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
JESD-609 Code :
e0
Contact Gender :
Socket (Female)
Brand :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mixed Contacts :
Body/Shell Style :
Receptacle
Termination Type :
Solder
Tradename :
N
Product Status :
Active
Datasheets
NK-2F2-015-435-TH00
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn NK-2F2-015-435-TH00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, NK-2F2-015-435-TH00 pinout, NK-2F2-015-435-TH00 datasheet PDF, NK-2F2-015-435-TH00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn NK-2F2-015-435-TH00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP