NJM78L15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NJM78L15A
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package :
TO-92-3
Voltage - Input (Max) :
35V
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
100mA
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
PSRR :
60dB (120Hz)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Voltage - Output (Min/Fixed) :
15V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Quiescent (Iq) :
6.5mA
Number of Regulators :
1
Published :
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
NJM78L15A
Nisshinbo Micro Devices NJM78L15A
Fixed PMIC TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
NJM78L15A Overview
The package contains a Tube case. In TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Through Hole operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 100mA at the moment.