NJM78L12L2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NJM78L12L2A
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Published :
Current - Output :
100mA
Mounting Type :
Through Hole
Current - Quiescent (Iq) :
6.5mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tube
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
PSRR :
62dB (120Hz)
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max) :
35V
Supplier Device Package :
TO-92-3
Datasheets
NJM78L12L2A
Nisshinbo Micro Devices NJM78L12L2A
Fixed PMIC TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
NJM78L12L2A Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Through Hole operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 100mA from this regulator IC.