NJM2845DL1-25-TE1#
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NJM2845DL1-25-TE1#
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA TO252-3
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq) :
600μA
Voltage Dropout (Max) :
0.28V @ 500mA
Supplier Device Package :
TO-252-3
Current - Output :
800mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
PSRR :
75dB (1kHz)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
14V
Nisshinbo Micro Devices NJM2845DL1-25-TE1#
Fixed PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NJM2845DL1-25-TE1# Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 800mA.