NID60S48-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NID60S48-24
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
11-SIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 60W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Package / Case :
11-SIP Module
Type :
Non-Isolated PoL Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Power :
60W
Height :
10.668mm
Output Voltage :
24V
Max Output Power :
60W
Output Current :
2.5A
Number of Pins :
11
Voltage - Input (Min) :
30V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
53V
Efficiency :
95%
Operating Temperature :
-25°C~65°C With Derating
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
2.00Lx0.42W x 1.02 H 50.8mmx10.7mmx26.0mm
Series :
NID60 (60W)
Current - Output (Max) :
2.5A