NHD-0108FZ-RN-YBW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NHD-0108FZ-RN-YBW
Manufacturer
Newhaven Display, Intl.
Description
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
Manufacturer :
Newhaven Display, Intl.
Product Category :
Controller Type :
Dot Size :
1.30mm Wx1.30mm H
Display Type :
STN - Super-Twisted Nematic
Interface :
Parallel
Published :
Text Color :
Blue
Rows Per Display :
1
Character Size :
10.80mm Hx6.50mm W
Outline L x W x H :
84.00mm x 44.00mm x 9.00mm
Character Format :
5 x 8 Dots
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Viewing Area :
64.50mm L x 16.40mm W
Display Mode :
Reflective
Operating Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Overall Depth :
9mm
Background Color :
Green
Supply Voltage :
5V
Display Format :
8 x 1
Characters Per Row :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Backlight :
Without Backlight
Number of Characters :
8
Overall Height :
44mm
Datasheets
NHD-0108FZ-RN-YBW
Newhaven Display, Intl. NHD-0108FZ-RN-YBW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FLAT FLEX CABLE 20P 1.0MM