NG80386SXLP20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NG80386SXLP20
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
100-QFP
Datasheet
Download
Description
80386- MICROPROCESSOR, X86 ARCH
Stock
580
In Stock :
580
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Frequency :
20MHz
Published :
1996
Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Co-Processors/DSP :
Math Engine; Intel387 SX
Bit Size :
32
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Supply Current-Max :
250mA
Number of Terminations :
100
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
QUAD
Graphics Acceleration :
No
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
100-QFP
Voltage - I/O :
5.0V
Terminal Form :
Gull wing
Access Time :
20 μs
Core Processor :
Intel386 SX
Operating Temperature :
0°C~100°C TC
Terminal Pitch :
0.635mm
Packaging :
Tray
Series :
i386
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
NG80386SXLP20
Introducing Microprocessors Altera (Intel) NG80386SXLP20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:5V, Number of Terminations:100, Package / Case:100-QFP, Operating Temperature:0°C~100°C TC, NG80386SXLP20 pinout, NG80386SXLP20 datasheet PDF, NG80386SXLP20 amp .Beyond Microprocessors Altera (Intel) NG80386SXLP20 ,we also offer AM5729BABCX, Z84C0010PEG, Z84C0006PEG, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Altera (Intel) NG80386SXLP20
0.635mm Intel386 SX 5V 32-bit Microprocessor i386 Series 20MHz 5V 100-QFP
NG80386SXLP20 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 100-QFP. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~100°C TC. The cpu microprocessor belongs to the i386 series. The CPU is cored with a Intel386 SX processor. In this CPU, I/O is set to 5.0V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. In total, there are 100 terminations. When the voltage supply is 5V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. There is 20MHz frequency set for the CPU. Many applications make use of this CPU, which has Surface Mount mounted. According to its datasheet, this micro processor requires 5V power supplies. A 5V core voltage is present on the CPU. CPU voltage can't be higher than 250mA.