NFS40-7908J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFS40-7908J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
JESD-30 Code :
R-XXMA-X9
Pin Count :
9
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
4kV
Input Voltage-Nom :
110V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Minimum Load Required :
yes
Voltage - Output 1 :
5.1V
Series :
NFS40 (40W)
Type :
Open Frame
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.20 H 127.0mmx76.2mmx30.5mm
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Applications :
Medical
Total Power Output-Max :
26.75W
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Output 2 :
12V
Number of Outputs :
3
Output Voltage :
5.1V
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
9
Number of Functions :
1
Current - Output (Max) :
3A 2A 350mA
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
70%
Published :
Power (Watts) :
40W 50W Forced Air
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input :
85V~264VAC