ND9-ACM2-50A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND9-ACM2-50A
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CABLE ASSY, WIRE TO WIRE SOLN, I
Manufacturer :
Product Category :
Cable Length :
0.5 m
Cable Type :
Features :
Product Type :
Ethernet Cables / Networking Cables
Series :
ix Industrial®
Housing Material :
Polycarbonate (PC)
Package :
Bag
RoHS :
Details
Shielding :
Shielded
Color :
Coding :
A Coded
Product Status :
Active
Tradename :
ix Industrial
Voltage Rating :
50 VAC, 60 VDC
Current Rating :
1.5 A
Jacket Color :
Blue
Product Category :
Length :
1.64 (500.0mm)
Amphenol
Number of Positions/Contacts :
10p8c
Gender :
Female / Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IP Rating :
Subcategory :
Cable Assemblies
Type :
Cat 6a
Jacket Material :
Polyvinyl Chloride (PVC)
Style :
Wire Gauge - AWG :
26 AWG
Connector Type :
Jack to Jack
Brand :
Amphenol Commercial Products
Datasheets
ND9-ACM2-50A
- Jack to Jack - - Modular Cable 1.64 500.0mm 1.5A