ND350N16KHPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND350N16KHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE GP 1.6KV 350A BG-PB50ND-1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Halogen Free :
Not Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Forward Current :
350A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30mA @ 1600V
Terminal Position :
UPPER
HTS Code :
Reverse Voltage :
1.6kV
Height :
52mm
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
11kA
Package / Case :
Module
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Diode Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Screw, Surface Mount
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Application :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature - Junction :
-40°C~135°C
Length :
92mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Diode Type :
Standard
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
2
Number of Elements :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
13kA
Packaging :
Tray
Width :
50mm
Peak Reverse Current :
30mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
13kA
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
ND350N16KHPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~135°C 30mA @ 1600V 2-Termination Tray Module Chassis Mount
ND350N16KHPSA1 Overview
There is no reason to reverse the voltage at 1.6kV.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 13kA.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 30mA.
ND350N16KHPSA1 Features
the peak reverse is 30mA
ND350N16KHPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
ND350N16KHPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB