ND12A0500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND12A0500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
7-8mm
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions :
12
Pitch :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge or Range - AWG :
14-26 AWG
Type :
Plug, Card Edge
Insulation Height :
0.547 13.90mm
Plug Wire Entry :
180°
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Number of Levels :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
ND
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Current - UL :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
ND12A0500000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Card Edge ND Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
ND12A0500000G Overview
ND12A0500000G Features
ND series
ND12A0500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
ND12A0500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM