NCV890430MW25TXG
Mfr.Part #
NCV890430MW25TXG
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG BCK PWM SIGNAL 600MA 8DFN
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Synchronous Rectifier :
yes
Frequency - Switching :
2MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Topology :
Buck
Control Mode :
CURRENT-MODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
37V
Number of Terminations :
8
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Min) :
3.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Current - Output :
600mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Length :
3mm
Output Type :
PWM Signal
Factory Lead Time :
11 Weeks
Input Voltage-Nom :
13.2V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
2.5V