NCV8800SDW26G
Mfr.Part #
NCV8800SDW26G
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC REG BUCK 2.6V 1A 16SOIC
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Lead Free :
Lead Free
Control Mode :
CURRENT/VOLTAGE-MODE
Number of Pins :
16
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Voltage - Input (Min) :
3.5V
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage :
2.6V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
NCV8800
Topology :
Buck
Number of Terminations :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of Outputs :
1
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
Input Voltage-Nom :
13.5V
Packaging :
Tube
Synchronous Rectifier :
yes
Voltage - Input (Max) :
16V
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Published :
Frequency - Switching :
200kHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Positive
Width :
7.5mm
Function :
Step-Down
Current - Output :
1A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
NCV8800SDW26G
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi NCV8800SDW26G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Base Part Number:NCV8800, Number of Terminations:16, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, NCV8800SDW26G pinout, NCV8800SDW26G datasheet PDF, NCV8800SDW26G amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi NCV8800SDW26G ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCV8800SDW26G
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi NCV8800SDW26G Overview
Introducing the NCV8800SDW26G from onsemi, a cutting-edge solution in the Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators category. This product is engineered to deliver high efficiency and reliability for demanding applications. The NCV8800SDW26G is a buck regulator capable of delivering a fixed output of 2.6V at 1A. It is housed in a compact 16SOIC package, making it ideal for space-constrained applications. Its robust design is specifically tailored to meet the rigorous requirements of industrial and automotive environments, providing a dependable solution for power management challenges. With onsemi's commitment to quality, the NCV8800SDW26G ensures enhanced system performance and durability.
NCV8800SDW26G Features
  • Output Voltage: 2.6V
  • Output Current: 1A