NCV8800HDW75R2G
Mfr.Part #
NCV8800HDW75R2G
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC REG BUCK 7.5V 1A 16SOIC
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Voltage - Input (Max) :
16V
Supplier Device Package :
16-SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
Topology :
Buck
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Min) :
3.5V
Function :
Step-Down
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency - Switching :
200kHz
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
7.5V
Output Type :
FIXED
Synchronous Rectifier :
yes
Current - Output :
1A
Datasheets
NCV8800HDW75R2G
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi NCV8800HDW75R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), NCV8800HDW75R2G pinout, NCV8800HDW75R2G datasheet PDF, NCV8800HDW75R2G amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi NCV8800HDW75R2G ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCV8800HDW75R2G
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi NCV8800HDW75R2G Overview
The onsemi NCV8800HDW75R2G is a highly efficient, compact, and reliable DC DC switching voltage regulator designed to deliver a steady 7.5V output at 1A. Its robust design in a 16SOIC package ensures it meets the stringent requirements of varied applications, making it an ideal choice for designers looking for a reliable power management solution. Emphasizing its performance and flexibility, the Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi NCV8800HDW75R2G enhances system reliability and efficiency with minimal power loss, making it perfectly suited for bulk purchases by businesses aiming to integrate high-quality voltage regulation into their products.