NCV8720BMT135TBG
Mfr.Part #
NCV8720BMT135TBG
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.35V 350MA 6WDFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
1
PSRR :
52dB ~ 25dB (10Hz ~ 1MHz)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 350mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.35V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Type :
FIXED
Mounting Type :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Output :
350mA
Series :
Automotive, AEC-Q100
Datasheets
NCV8720BMT135TBG
onsemi NCV8720BMT135TBG
Enable Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6-WDFN Exposed Pad
NCV8720BMT135TBG Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 6-WDFN Exposed Pad package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C TA degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 350mA. It is part of the Automotive, AEC-Q100 Series.