NCV8702MX33TCG
Mfr.Part #
NCV8702MX33TCG
Package / Case
6-XFDFN
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6XDFN
Stock
74
In Stock :
74
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Pitch :
0.5mm
Min Input Voltage :
2V
Number of Regulators :
1
Number of Terminations :
6
Length :
1.5mm
Output Configuration :
Positive
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
Max Output Current :
200mA
Output Voltage 1 :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage :
200mV
Pin Count :
6
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 200mA
Radiation Hardening :
No
Control Features :
Enable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
6-XFDFN
Base Part Number :
NCV8702
Accuracy :
2 %
Current - Quiescent (Iq) :
16μA
Number of Functions :
1
Min Current Limit :
220mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Packing Method :
TR
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Tolerance-Max :
2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2013
Height :
400μm
Quiescent Current :
16μA
Width :
1.5mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 10 hours ago)
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
Series :
Automotive, AEC-Q100
Datasheets
NCV8702MX33TCG
onsemi NCV8702MX33TCG
Enable Fixed 0.5mm NCV8702 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6 6-XFDFN
NCV8702MX33TCG Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 6-XFDFN case. On the Linear IC itself, there are 6 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C TJ degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 6 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 6 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is NCV8702. TR is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 200mA. It operates in the 16μA Quiescent Current state. This IC regulator is a part of the Automotive, AEC-Q100 Series of devices.
NCV8702MX33TCG Features
200mV dropout voltage