NCV8664ST33T3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV8664ST33T3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT223
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Accuracy :
2 %
Base Part Number :
NCV8664
Current - Supply (Max) :
30µA
Voltage Dropout (Max) :
1.266V @ 150mA
Voltage - Input (Max) :
45V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quiescent Current :
29μA
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 3 days ago)
Terminal Form :
Gull wing
Reference Voltage :
1.3V
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage Accuracy :
2 %
Output Configuration :
Positive
Number of Pins :
4
Terminal Position :
Single
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Automotive, AEC-Q100
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.5mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Dropout Voltage :
1.266V
Output Type :
FIXED
Published :
Packing Method :
Tape and Reel
Length :
6.5mm
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage 1 :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
PSRR :
67dB (100Hz)
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Number of Functions :
1
Number of Regulators :
1
Terminal Pitch :
2.3mm
Max Output Current :
150mA
Mount :
Surface Mount
Input Bias Current :
21μA
Min Input Voltage :
4.5V
Min Current Limit :
150mA
Pin Count :
4
Number of Outputs :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
NCV8664ST33T3G
onsemi NCV8664ST33T3G
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Equipped with state-of-the-art technology, the NCV8664ST33T3G ensures a stable output of 3.3V with a current rating of 150mA, all housed within the compact SOT223 package. Its remarkable capabilities make it an indispensable component across various sectors, from telecommunications to automotive, empowering devices with consistent power delivery and unparalleled dependability.
NCV8664ST33T3G Features
  • Stable output voltage of 3.3V
  • Maximum output current of 150mA