NCV8537MN500R2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV8537MN500R2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA 10DFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Terminations :
10
Series :
Automotive, AEC-Q100
Voltage Dropout (Max) :
0.34V @ 500mA
Terminal Position :
Dual
Current - Quiescent (Iq) :
220μA
Packing Method :
Tape and Reel
Output Voltage Accuracy :
0.9 %
Number of Pins :
10
ECCN Code :
EAR99
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Control Features :
Enable, Power Good
Mount :
Surface Mount
Accuracy :
0.9 %
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
Output Voltage 1 :
5V
Dropout Voltage :
340mV
Number of Functions :
1
Length :
3mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Current - Supply (Max) :
14mA
Output Voltage :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
NCV8537
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Outputs :
1
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Output Configuration :
Positive
Min Input Voltage :
2.9V
Nominal Output Voltage :
5V
Number of Regulators :
Max Output Current :
500mA
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
950μm
Voltage - Input (Max) :
12V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheets
NCV8537MN500R2G
onsemi NCV8537MN500R2G
Enable, Power Good Fixed 0.5mm NCV8537 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 10 10-VFDFN Exposed Pad
NCV8537MN500R2G Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 10-VFDFN Exposed Pad cases, it is packaged. This gadget has 10 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. 10 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 10 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number NCV8537 as its basic part number. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 500mA. It belongs to the Automotive, AEC-Q100 Series of regulators.
NCV8537MN500R2G Features
340mV dropout voltage