NCV8505D2T25R4G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV8505D2T25R4G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA D2PAK-7
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
Supplier Device Package :
D2PAK-7
Series :
Automotive, AEC-Q100
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Current - Output :
400mA
Current - Quiescent (Iq) :
350μA
Control Features :
Enable, Reset
Current - Supply (Max) :
45mA
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
45V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
NCV8505D2T25R4G
onsemi NCV8505D2T25R4G
[Voltage Regulators - Linear] Overview
欢迎来到onsemi的NCV8505D2T25R4G线性稳压器产品概述页面。作为一名专业的电子元器件集成电路供应商,onsemi致力于为客户提供高品质、可靠性强的解决方案。NCV8505D2T25R4G是一款精密的线性稳压器,能够提供稳定的2.5V输出电压,并具备400mA的输出电流能力。其D2PAK-7封装使其具备良好的散热性能,适用于各种工业和商业应用场景。
NCV8505D2T25R4G Features
  • 2.5V固定输出电压
  • 最大400mA输出电流