NCV8503PW33
Mfr.Part #
NCV8503PW33
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA 16SOIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Width :
7.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
400mA
Voltage - Input (Max) :
45V
Number of Regulators :
1
Input Bias Current :
25mA
Terminal Form :
Gull wing
Min Input Voltage :
-15V
Number of Pins :
16
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
Rail
Reach Compliance Code :
not_compliant
Base Part Number :
NCV8503
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Current - Supply (Max) :
45mA
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Quiescent (Iq) :
350μA
Pin Count :
16
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Min Current Limit :
425mA
Input Voltage Absolute-Max :
45V
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
3.3V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn80Pb20)
Published :
Output Voltage :
3.3V
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Number of Outputs :
Control Features :
Enable, Reset
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.65mm
Voltage Tolerance-Max :
3%
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Terminations :
Dropout Voltage :
600mV
Series :
Automotive, AEC-Q100
Datasheets
NCV8503PW33
Introducing Voltage Regulators - Linear onsemi NCV8503PW33 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Base Part Number:NCV8503, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad, Operating Temperature:-40°C~150°C, Number of Terminations:16, NCV8503PW33 pinout, NCV8503PW33 datasheet PDF, NCV8503PW33 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear onsemi NCV8503PW33 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCV8503PW33
Enable, Reset Fixed NCV8503 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 16 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
NCV8503PW33 Overview
The package is delivered in a Tube case. In order to package the IC voltage regulator, a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad case is used. On the Voltage regulator IC, there are 16 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~150°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 400mA. As you can see, the regulator IC has a total of 16 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 16 pins may be available. For your information, part number NCV8503 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a RAIL way of packing the IC voltage regulators in the box. The Automotive, AEC-Q100 Series is a series of products made by D-Link.
NCV8503PW33 Features
600mV dropout voltage