NCV8502PDW25R2G
Mfr.Part #
NCV8502PDW25R2G
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 16SOIC
Package / Case :
Current - Supply (Max) :
19mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
16-SOIC
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Current - Quiescent (Iq) :
125μA
Voltage - Input (Max) :
45V
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Control Features :
Enable, Reset
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
150mA
Datasheets
NCV8502PDW25R2G
Introducing Voltage Regulators - Linear onsemi NCV8502PDW25R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C, NCV8502PDW25R2G pinout, NCV8502PDW25R2G datasheet PDF, NCV8502PDW25R2G amp .Beyond Voltage Regulators - Linear onsemi NCV8502PDW25R2G ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCV8502PDW25R2G
Enable, Reset Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
NCV8502PDW25R2G Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~150°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. It belongs to the Automotive, AEC-Q100 Series of regulators.